Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie został zaprojektowany przez architekta dr WIESŁAWA KUPŚCIA z Sopotu. Kierownikiem nadzoru został pan FRANCISZEK TREPCZYK, nasz parafianin który z wielkim zaangażowaniem i sercem codziennie odwiedzał plac budowy. Wykonawcami "dzieła budowy świątyni" są parafianie, którym w pierwszych latach (wznoszenia murów świątyni) przewodniczył pan STEFAN WESOŁOWSKI. Sprawami organizacyjnymi w wielu dziedzinach zajmował się pan FRANCISZEK DUNST i pan EDMUND DRAWC. Nad całością czuwał i nadal czuwa - nasz proboszcz, Ks. CZESŁAW LAS, który włożył wiele sił i serca w powstawanie nowej świątyni, począwszy od posługi duszpasterskiej, poprzez sprawy organizacyjne, a kończąc na wspólnej pracy przy wznoszeniu Bożego domu.

Oto kilka zdjęć z montażu wieży kościelnej, prac trwających przy kościele i ciągnik, który był niezawodny w wielu pracach budowlanych

 

 

W czasie od 20 sierpnia do 10 grudnia 2000 roku Ks. Proboszcz prowadził krótkie zapiski, zwane „Z dziennika budowy”, które były umieszczane w biuletynie parafialnym. „Dziennik budowy” stał się swoistym pamiętnikiem, ukazującym konkretne prace i wydarzenia, które miały miejsce na placu budowy świątyni. Dowiadujemy się np., że pierwsze ciasto upiekła pani JANINA z Małkowa, pierwszy obiad – grochówkę z wkładką, przygotowała pani ELŻBIETA z ul. Książąt Pomorskich. Ponadto, zwykle raz w tygodniu przygotowywały obiad Panie: pani BRONISŁAWA z ul. Kasztanowej, pani URSZULA z ul. Granicznej, pani MIROSŁAWA z ul. Orzeszkowej, pani HALINA z ul. Witosławy, panie: STEFANIA i BOGUMIŁA z ul. Łąkowej, panie: WŁADYSŁAWA, HELENKA i JOANNA z ul. 1 Maja, pani WŁADYSŁAWA z ul. Derdowskiego, pani IRENA z ul. Armii Krajowej oraz oczywiście nasz Ks. Proboszcz – on też potrafi gotować! Ponadto Bar „BISTRO”, Restauracja „GRYF”, no i pyszne słodkości z cukierni „MARKIZA”. Obok wymienionych osób i instytucji, było jeszcze wielu, którzy pozostali anonimowi. Wszystkim „o wielkim sercu” jesteśmy bardzo wdzięczni.

Chętni parafianie, w liczbie 10 – 30 osób przychodzili codziennie w godzinach 800 – 1700 na plac budowy, by robić co każdy potrafi, oczywiście pod nadzorem majstra – pana Stefana. Każdy, kto chociaż 1 dzień ofiarował na pomoc przy budowie wznoszonej świątyni, doświadczył wiele radości ze wspólnego tworzenia i, zapewne, Bożego błogosławieństwa! Osoby, które przychodziły codziennie – bardzo „zżyły” się ze sobą, okazywały sobie wzajemną życzliwość i pomoc, jak przystało na dobrą, wielką, szanującą się RODZINĘ! Wszystkim Paniom i Panom, którzy włożyli swój trud pracy, modlitwę i ofiarę w powstawanie naszej świątyni, składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ, a tym którzy już odeszli po nagrodę do Pana, upraszamy radość wieczną: śp. ALOJZY MATEJA, śp. FRANCISZEK TREDER, śp. JAN WRÓBEL.

 

Kilka dokumentalnych danych z prac na placu budowy

naszego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego: 

 

13 maja 2000 – wycinanie i palenie krzewów na terenie placu budowy kościoła

01 sierpnia 2000 – pierwsze prace ziemne na placu budowy kościoła

sierpień 2000 – szalowanie i betonowanie ław kościoła przez firmę Bud – Rob” z Gdańska Osowej

Październik 2000 – szalowanie i zalewanie fundamentów

Październik 2000 – pierwsze prace ziemne przy plebani.

Projekt plebani: architekt mgr inż. BARBARA MENDEL z Krakowa;

Zagospodarowanie projektu: mgr inż. IRENA MAJKOWSKA z Żukowa (nasza parafianka)

Październik 2000 – zalewanie ław fundamentów plebani (zużyto 25,5 m3 betonu)

29 października 2000 – poświęcenie Krzyża na placu budowy kościoła

Listopad 2000 – zalewanie I stropu plebani (zużyto 38 m3 betonu)

07 kwietnia 2001 – położono pierwsze cegły kościoła parafialnego

14 czerwca 2001 – zalewanie stropu zakrystii (zużyto 22 m3 betonu)

05 lipca 2001 – zalewanie stropu chóru (zużyto 80 m3 batonu)

28 lipca 2002Uroczystość Poświęcenia i Wmurowania Kamienia Węgielnego pochodzącego z Grobowca św. Siostry Faustyny. Poświęcenia dokonał Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Metropolita Gdański.

03 sierpnia 2001 – zalewanie stropu kaplicy (zużyto 25 m3 betonu)

24 sierpnia 2001 – zalewanie II stropu plebani (zużyto 42 m3 batonu)

14 grudnia 2002Uroczystość Poświęcenia kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Konsekracji Dzwonów. Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Metropolita Gdański.

24 grudnia 2002 – pierwsza Pasterka w nowym kościele i po raz pierwszy zabiły wszystkie dzwony

22 kwietnia 2005 – nałożenie kopuły wieży (wysokość: 44 m; ciężar: 16000 kg.)

21 lipca 2006 – zakończenie prac związanych z podbitką sufitu kościoła